ogrody prywatne

1. Nowoczesny ogród w Szwajcarii

Koncepcja dotyczy ogrodu prywatnego zlokalizowanego w Szwajcarii. Inwestorzy marzyli o ogrodzie w stylu nowoczesnym, z trawami, lawendą i brzozami. Miała królować biel, antracyt i limonkowa zieleń. W ogrodzie znajdowała się wiekowa jabłoń, czereśnia oraz maliny, które Inwestorzy pragnęli zachować, by dalej cieszyć się ich plonami. Tuż za granicą działki przebiega linia kolejowa, od której koniecznie trzeba było odseparować ogród. Koncepcję zagospodarowania przygotowano w trzech wariantach.


KONCEPCJA A

W tej propozycji pojawiła się duża ilość nasadzeń. Bazowano tu na gatunkach często wykorzystywanych w ogrodach nowoczesnych.

Zastosowano 3 rodzaje przesłon. Granice z sąsiadami obsadzono  dużymi, naprzemiennymi grupami wysokiej, puszystej trawy (miskant ‘Gracillimus’) i hortensji w odmianie ‘Limelight’. Taki trawiasto-hortensjowy żywopłot jest niezwykle efektowny, szczególnie w okresie kwitnienia hortensji.
Od strony linii kolejowej zaproponowano przesłony dwojakiego rodzaju. W rogach działki pojawiły się panele drewniane – tak, aby jak najlepiej osłonić wypoczynkowe patio z jednej strony a z drugiej ogród warzywny. Natomiast pomiędzy panelami zaproponowano strzyżony, zimozielony żywopłot z laurowiśni wschodniej lub alternatywnie z cisa (obydwa gatunki są bardzo eleganckie). Dzięki temu pojawi się całoroczna przesłona. Do tego – aby żywopłot „wynieść” w górę – zaproponowano wprowadzenie 5 drzew prowadzonych na specjalnych kratkach, o płaskiej koronie. 

Od strony sąsiadów, w miejscu gdzie przebiega niski płocik stworzono prostą konstrukcję z drewnianych słupów i belek, z naciągniętymi linkami stalowymi pomiędzy, porośniętą pnączem. Pnącza są bardzo dobrym rozwiązaniem przy wąskich przestrzeniach (a takową tutaj mamy), dają bardzo szybki efekt i nie przechodzą do sąsiadów. 

Jako akcenty zastosowano w trzech miejscach – przy tarasie, patio oraz na rogu, który warto złagodzić i połączyć kompozycyjnie istniejącą "wnękę" z resztą ogrodu – grupy trzech brzóz pożytecznych w odmianie ‘Doorenbos’ (śnieżnobiała kora).

Łącznikiem pomiędzy tarasem a patio jest ścieżka z płyt kładzionych na żwirze. Na jednym i drugim końcu przylegają do niej prostokątne rabaty żwirowe z bukszpanowymi kulami i idealnie z nimi współgrającą trawą ostnicą .

Na patio składa się bardzo prosty, drewniany pawilon – jego ściany i zadaszenie tworzą tkaniny. Wokół znajduje się obrzeże z pachnącej lawendy, a z tyłu pas perowskii – również bardzo aromatycznych, niezwykle efektownych, wysokich bylin.  Zaproponowano tu także nowoczesne palenisko (ogrodowy kominek).


Ogród warzywny ujęty został w osobne, drewniane donice, wokół których znajduje się nawierzchnia żwirowa.





Widok na patio i żywopłot trawiasto-hortensjowy

Patio wieczorową porą


Ogród warzywny zakomponowany we wnęce ogrodu



KONCEPCJA B

W niej mocno ograniczono ilość roślin. Zmieniły się żywopłoty – teraz od sąsiadów zaproponowano równoległe dwa szpalery z miskanta. Od linii kolejowej naprzemienną przesłonę z paneli drewnianych i modułów istniejącego ogrodzenia obsadzonego bluszczem. Na ich tle żwirową rabatę z kilkoma sztukami hortensji i trzema brzozami.

Od strony niskiego płocika wprowadzono żywopłot z grabu.


Ogród warzywny i patio nie zmieniły się (patio w tej wersji z obydwu stron ogrodzone drewnianymi panelami, które dadzą ładne tło dla zaproponowanej tam grupy brzóz).

Przy tarasie zamiast obsadzeń w gruncie, 3 wysokie donice z rozplenicą i lawendą.

Dwie grupy brzóz – jedna na rogu w pobliżu czereśni, druga w rogu za patio.


W tej wersji dziecięcy domek znalazł się na żwirowej nawierzchni, posiada własną ścieżkę (np. płyty drewnopodobne) i otaczają go nasadzenia z lawendy.





Koncepcja C

Jest to powtórzenie koncepcji B, z tą różnicą, że panele drewniane zostały zamienione na murowane, białe ściany.




2. Ogród przy szeregowcu w Poznaniu


Istotnym problemem w tym niewielkim ogrodzie był jego układ - wąski i podłużny. Inwestor pragnął aby nadać całości nowoczesnego stylu. Jego marzeniem był też obszerny taras. Nieciekawe ogrodzenie urozmaicono deskami kompozytowymi z podświetleniem LED oraz podłużnymi modułami do nasadzeń wertykalnych. Nasadzenia składały się przede wszystkim z ozdobnych traw, funkii i liliowców. Jako akcent zaproponowałam kule stalowe (jedna w formie fontanny) i LED jako dopełnienie ogrodowego oświetlenia. Dobrałam także oszczędne w formie meble ogrodowe - dwa z sześciu krzeseł miały być przezroczyste.







W alternatywnym pomyśle pojawiła się przegroda tarasu z motywem wiszących kul tzw. String Garden.



3. Ogród pod Poznaniem

Ogród o pow. 300 m² posiadał jedynie tujowe ogrodzenie, domek dla dzieci, zjeżdżalnię i huśtawkę przeznaczoną do likwidacji. Inwestorzy chcieli, aby pojawiły się tu rabaty o geometrycznych zarysach, a kącik dziecięcy znalazł swoje wyznaczone jasno miejsce. W nasadzeniach pojawiły się głównie trawy - miskanty, rozplenica oraz ostnica. Kuliste formy katalp podsadzono strzyżonymi bukszpanami. Kącik dziecięcy odgrodzony został słupkami połączonymi jutową liną, a od strony tarasu ramą z naciągniętymi linkami, jako podporą dla winobluszczu trójklapowego. Duża piaskownica została obramowana drewnianą palisadą a na ścianie garażu pojawiła się okładzina kompozytowa z dużą ilością wieszaków na zabawki.









4. Koncepcja dosadzeń w cienistym zakątku

Nieco zaniedbana "rabata" obrzeżna obsadzona była kilkoma egzemplarzami świerków, jodeł i jałowców. Miejsce było stosunkowo trudne z uwagi na otaczające je wysokie drzewa i sąsiedztwo muru starego budynku gospodarczego. Inwestorzy chcieli, aby uporządkować i ożywić kompozycję. Zaproponowałam tu posadzenie funkii w jaskrawo zielonych odmianach, dobrze znoszącą zacienienie hortensję a także parzydło leśne. Jako najsilniejszy akcent, nawiązujący do koloru muru i purpurowej pęcherznicy (już istniejącej) pojawił się buk w odmianie 'Purple Fountain'






5. Ogród przy modernistycznej willi w Poznaniu

Dwie koncepcje (niestety bez wizualizacji) ogrodu nowoczesnego przy odnowionej willi w modernistycznym stylu. Inwestorka stawiała na mocne, wyraziste barwy. W pierwszym wariancie, której motywem przewodnim była czerwień, zaproponowałam kombinację wielu gatunków traw połączonych z makiem wschodnim. Pojawił się także dereń z czerwonymi pędami, bukszpan oraz jałowce.
Druga wersja to połączenie barw: limonkowej i fioletowej z bielą. Tu również pojawiły się ozdobne trawy, szałwia, lawenda oraz hortensje.



6. Ogród na wsi 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz