sobota, 19 marca 2016

Rośliny i ich znaczenie w wielkanocnych palmach

Jutro dla chrześcijan wielkie święto – Niedziela Palmowa. Tego dnia w kościołach święcone są wielkanocne palmy, które mają nie tyle walory estetyczne, co znaczenie symboliczne. Warto, abyśmy wiedzieli co symbolizują nasze bukiety, bez względu na to czy zanosimy je do kościoła czy tylko dekorujemy nimi wnętrza!W liturgii chrześcijańskiej Niedziela Palmowa upamiętnia uroczyste przywitanie Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Jak pisze ewangelista Jan: Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw.”  Były to gałązki pochodzące z tamtejszych palm daktylowych.My natomiast nazywamy palmami przede wszystkim kwitnące pędy wierzb. Wierzba symbolizuje w chrześcijaństwie zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Uchodzi ona za drzewo miłujące życie – choć suche, krzywe i rozłożyste – wykazuje dużą żywotność.

W tradycji ludowej gałązki wierzby, leszczyny i brzozy wstawiało się do wody w dniu Środy Popielcowej, by w ciągu 33 dni postu (okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej) zakwitły czy wydały młode listki na wielkanocne palmy.Ponadto do wykonania tradycyjnych palemek wykorzystywane były i są do dziś pędy roślin zimozielonych: bukszpanów, barwinka i drzewek iglastych (głównie cisy i żywotniki), które symbolizują nieśmiertelność duszy. Oprócz tego stosujemy kolorowe akcenty w postaci barwionych, suchych traw, zbóż, kwiatów, zasuszonych liści palmowych (na palmy wileńskie) i kwitnących gałązek forsycji, które stanowią symbol radości z faktu zmartwychwstania Chrystusa, a także z nadchodzącej wiosny. Wielkanoc to radosne święto, a Niedziela Palmowa wraz z palmami wielkanocnymi, jest zapowiedzią nadejścia wyjątkowych wydarzeń. 

Po poświęceniu palmy stawia się w widocznym miejscu w mieszkaniu. Przypisuje się im moc leczenia chorób, odpędzania burzy… Wierzy się, że połknięcie poświęconej bazi chroni przed schorzeniami gardła i płuc!

Moje palemki już czekają na jutrzejszy dzień! :-)Piękny obrzęd religijny, piękna tradycja… całość oparta na ROŚLINACH, które kochamy pod każdym kątem <3 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz