wtorek, 12 kwietnia 2016

Balkon dla biznesmena - proste triki i rośliny dla zapracowanych

Znam kilka osób, które posiadają spore balkony, na których trzymają jedynie zeszłoroczną choinkę. A to dlatego, że „są zbyt zapracowani”, „nie mają czasu, by dbać o balkon, o rośliny”, mówią: „to nie dla mnie”, „mam ważniejsze sprawy”.

Jeśli pracujesz w dużej korporacji prowadzisz biznes, jesteś zaangażowany w wiele projektów naukowych i w Twoim grafiku nie ma szans na dopisanie kolejnej pozycji, dotyczącej urządzenia balkonu, tym bardziej balkon jest Ci niezwykle potrzebny! Do relaksu, chwili wytchnienia na świeżym powietrzu… spojrzenia w niebo, zatrzymania się na chwilę.

Mówię Ci – stań, popatrz przez balkonowe okno i zrozum, że coś tracisz…

A ja postaram się podpowiedzieć Ci, jak niskimi nakładami pracy stworzyć balkon, na którym zarówno będzie można zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, jak i zasiąść wygodnie z laptopem, gdy zajdzie potrzeba pracy w domu.

Do aranżacji Twojego balkonu potrzeba TRZECH KOMPONENTÓW: SIEDZISKA STOLIKA I DONICY. To trio, które zaspokoi podstawowe potrzeby: funkcjonalność i estetykę.

Maksymalnie prosty zestaw - krzesła + stolik + donica. I balkon urządzony!


Aby skutecznie ograniczyć czas, który trzeba poświęcić na utrzymanie balkonu w należytej formie, należy nastawić się na minimalizm w każdym aspekcie. Twoim jedynym zadaniem musi być ewentualne przetarcie stolika z kurzu i rzadkie chwycenie konewki w dłoń. Poza tym RELAX.

Meble, czyli wspomniane stolik + siedzisko (-a) powinny być bardzo proste w formie, bez wyszukanych zdobień czy wyrafinowanych kształtów.

Im więcej „zakamarków” będzie posiadało Twoje siedzisko, tym więcej czasu spędzisz na ich czyszczeniu. Warto wybrać meble kubełkowe, stanowiące nierozczłonkowaną całość lub klasyczne, uproszczone formy ławek, krzeseł czy hamaków. Powinny one być utrzymane w nowoczesnym stylu, wykonane z drewna (kompozytu, zwykłe będzie trzeba impregnować), metalu lub tworzyw – dobrych jakościowo plastików czy plexi. Ważne, aby były dla Ciebie bardzo WYGODNE i zachęcały Cię do wyjścia i odpoczynku na nich.

Podobne zasady dotyczą wyboru stolika. Powinien on być maksymalnie uproszczony. Blat powinien być matowy – gdy wybierzesz błyszczące szkło, będziesz stale przecierać pyłek, kurz, ślady po szklance, odciski palców i zacieki po deszczu. Stolik musi mieć też odpowiednio dobraną wysokość, by z pozycji Twojego siedziska z łatwością można było odłożyć kubek kawy, szklankę whiskey czy laptopa.

Proste leżanki + kilka donic - możesz leżeć, czytać, pić kawę, rozmawiać - cieszyć się chwilami na świeżym powietrzu!

Siedzisko ze stolikiem w jednym - praktycznie, nowocześnie, elegancko

Ostatnim elementem, którego nie może zabraknąć na Twoim balkonie są ROŚLINY. Nie denerwuj się! Jest kilka gatunków, z którymi nie będziesz miała / miał żadnych problemów i jeśli zapomnisz przez chwilę o istnieniu konewki – tym lepiej dla nich! Oto one:

·         byliny gruboszowate – są wyjątkowo odporne na suszę – rozchodnik ostry, rozchodnik biały, rozchodnik Ewersa, rozchodnik okazały, rojnik pajęczynowaty, rojnik ogrodowy

Sukulenty w betonowych donicach to kwintesencja balkonowego minimalizmu

Rojnik 'Othello' to jedna z wielu odmian sukulentów, które idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach

·         trawy – idealne do nowoczesnych założeń, bardzo odporne na brak wody – wydmuchrzyca piaskowa, ostnica, szczotlicha siwa, kostrzewa owcza

Ostnice w połączeniach z donicami corten wyglądają bardzo nowocześnie·         byliny efektownie kwitnące: lawenda wąskolistna, goździk kartuzek, macierzanka piaskowa, werbena patagońska, liliowiec ogrodowy

Niskie macierzanki czy goździki można hodować w płytkich donicach ułożonych na podłodze

Ponadczasowa, łatwa w uprawie lawenda

·         niskie krzewy: sosna górska / kosodrzewina (odporna na skrajne warunki!), odmiany jałowców

Bukszpany ozdobią Twój balkon na cały rok - minus? Musisz częściej pamiętać o podlewaniu!

Proste leżaki i minimalistyczny stolik, a do tego iglaki w doniczkach - nic dodać, nic ująćRośliny te możesz hodować z powodzeniem, w zasadzie nie robiąc nic. W stylowej donicy każda z nich wspaniale ożywi Twój zewnętrzny pokoik. Najlepiej na balkonie utrzymanym w stylu minimalistycznym i nowoczesnym sprawdzą się donice betonowe, stalowe, z włókien szklanych i drewniane.

Kolory, które powinny zdominować Twój biznes-balkon to przede wszystkim biel, czerń, szarości, pastele oraz połączenia barw stonowanych z jednym, jaskrawym, silnie kontrastującym kolorem.

A poniżej trochę inspiracji :-)

Na tym mogę zakończyć artykuł! Tak – to tyle! Tylko tyle musisz zrobić, aby Twój pokój pod chmurką stał się Twoim niezawodnym azylem, miejscem, które od teraz możesz eksploatować kiedy i jak tylko potrzebujesz! Trzy składniki – wystarczające minimum, do którego oczywiście możesz, jeśli chcesz, dorzucić swoje trzy grosze w postaci stylowej rzeźby, prostej dekoracji, oświetlenia, przesłony odgradzającej od sąsiada, gazetnika a nawet miniaturowej fontanny. I biznesowy balkon gotowy! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz