wtorek, 22 listopada 2016

Juta - pomysł na... ?

Pamiętacie mój ranking produktów centrów ogrodniczych, które wydają mi się jakby zapomniane… niedoceniane…? Od kilku dni chodzi mi po głowie artykuł o wyrobach z juty. Myślę o jucie dlatego, że jesień w pełni… przygotowujemy się do zimy... w kątach naszych myśli powoli skradają się Święta… jednym zdaniem nastał czas, w którym potrzebujemy otaczać się przedmiotami, tkaninami, kolorami dającymi nam wrażenie ciepła, przytulności… Juta idealnie spełni nasze potrzeby, sami zaraz zobaczycie ;-)Juta to wytwarzana z łodyg rośliny o tej samej nazwie, tkanina o splocie płóciennym. Produkuje się z niej przede wszystkim worki (do przechowywania żywności, plonów itd.) oraz liny (stosowane w przemyśle budowlanym i ciężkim, żegludze morskiej, transporcie itd.). W ogrodnictwie stosowana jest do zabezpieczania brył korzeniowych większych roślin podczas przesadzania i transportu. Można jej używać do zimowego okrywania gatunków wrażliwych na mrozy oraz opatulania donic. Ale coraz częściej w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych znajdziemy też jutowe dekoracje: osłonki, donice, sakiewki, ozdobne tasiemki. Także wcześniej wymienione zwykłe jutowe worki, liny i materiał z rolki może stać się piękną ozdobą domu i ogrodu…


Naturalna, prosta, skromna… stanowi ogromną, niewykorzystaną skarbnicę oryginalnych pomysłów na ozdoby do wnętrz w stylu eko, skandynawskim, wiejskim i śródziemnomorskim. Sprawdzi się na balkonach, tarasach i ogrodach urządzonych w konwencjach sielskich, tradycyjnych, jak również nowoczesnych i designerskich. Świetny materiał wykorzystywany w ogrodowym i wnętrzarskim DIY. Ociepli każdy kąt, w którym się znajdzie. Zakochałam się w niej do szaleństwa… <3 Widok najmniejszego jutowego woreczka od razu budzi moją wyobraźnię, która snuje pomysły na jego wykorzystanie. Oto porcja inspiracji znalezionych w Internecie. Nie może być inaczej – posiadam własne jutowe dekoracje, ale pokażę Wam je bliżej Świąt, ponieważ to właśnie na ten okres zaplanowałam je wykorzystać ;-)


1. Gotowe osłonki jutowe, jak również te wykonane własnoręcznie z ciętego na metry materiału, świetnie nadają się do tworzenia parapetowych zielników czy pięknie zastępują tradycyjne donice dla roślin pokojowych. Juta wygląda bardzo dobrze w zestawieniu z wrzosami, lawendą i sukulentami. Takie osłonki idealnie sprawdzą się w okresie świątecznym, zakrywając - często nieestetyczną -  doniczkę, w której kupujemy choinkę!


2. W jutowych woreczkach, sakiewkach, mieszkach czy dużych pojemnikach możemy przechowywać najróżniejsze drobiazgi i skarby, żywność - warzywa, owoce, orzechy oraz przedmioty codziennego użytku - kosmetyki, grzebienie, długopisy etc. etc... Możemy wymyślać do woli a świetny efekt zawsze murowany ;-)3. Jutowe dodatki - tasiemki i sznurki - urozmaicą każdy prosty wazonik, ozdobią świecznik i nawet zwykłą butelkę po winie zamienią w niebanalną ozdobę!
4. Kłębki sznurków i lin jutowych mogą stanowić ozdobę same w sobie, jeśli umieścimy je w efektownym koszu lub szklanym naczyniu. Ale mają także wiele innych, wspaniałych zastosowań...  5. Stara opona samochodowa oklejona jutową liną da nam w efekcie piękną pufę do siedzenia lub niewielki stoliczek6. Ciepła barwa sznurów, lin i tkanin z juty powoduje, że jest ona chętnie wykorzystywanym komponentem do tworzenia lamp i lampionów.7. Jutowa lina może także niezwykle urozmaicić najprostsze zasłony okienne...8. ... lub stworzyć niebanalną poręcz przy schodach


9. Liny i sznury mogą stać się przepięknymi "uchwytami" i "wieszakami"10. Juta to także doskonała dekoracja stołu - i jako podkładki, i jako bieżniki czy obrusy oraz kieszonki na sztućce

11. Coraz chętniej wykorzystywana jest w dekoracjach ślubnych... Pięknie wygląda w połączeniu z koronkami...

12. Jutowe wstążki to również rewelacyjny motyw we florystyce13. Girlandy z juty można zawiesić m.in. na balkonach i tarasach. Co ważne - taka girlanda może stanowić jedyną ozdobę naszego zielonego zakątka, jak i dopełniać kompozycje stworzone z wielu barwnych kwiatów i dekoracji - pasuje niemal do każdego stylu!
14. Z jutowych lin i kilku słupków można stworzyć bardzo efektowne przegrody czy "balustrady"15. I oczywiście zapewnić bezpieczną zimę naszym wrażliwym na mrozy roślinom :-)

Głęboko liczę, że spora ilość zamieszczonych tu zdjęć zainspirowała Was do wykorzystania juty także w Waszych domach i ogrodach ;-) Czekam na komentarze i Wasze pomysły!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz