przestrzenie publiczne

Tutaj zamieszczam głównie projekty, które wykonywałam w ramach zajęć dydaktycznych.

1. Koncepcja zagospodarowania Naramowickiego Parku Osiedlowego


Przedstawioną koncepcję wykonywałam w ramach zajęć w trzyosobowym zespole. Oprócz pomysłów dotyczących funkcji i formy założenia, byłam odpowiedzialna za opracowanie całej szaty graficznej koncepcji. Poniżej przedstawiam rzut oraz wizualizacje z opisami.

Koncepcja została wyróżniona i zgłoszona przez Radę Osiedla Naramowice do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 (link). 
W marcu 2017 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w konsultacjach społecznych z mieszkańcami osiedla, którym przedstawiałam główne założenia tej koncepcji.

Wizja projektowanej przestrzeni publicznej zakłada przenikanie się różnych funkcji poszczególnych części placu oraz integracji sąsiadujących ze sobą grup wiekowych.    


Dzieci:

a. małe dzieci - wsparcie rozwoju manualnego, ruchowego oraz intelektualnego poprzez zapewnienie urządzeń zabawowych i edukacyjnych (piaskownice, drewniane liczydła, mniejsze domki i ścianki do wspinaczki, miejsce na mały ‘straganik’- pobudzanie wyobraźni)

b. dzieci w wieku wczesnoszkolnym - kształtowanie dbałości o wspólną przestrzeń: drewniane segmenty w formie niewielkich skrzyń do nasadzeń, o które mogłyby dbać dzieci ze szkoły podstawowej; wsparcie rozwoju ruchowego: przenikające się bryły służące do wspinaczki, możliwość gry w piłkę nożną - strefa wolnego wypoczynku wyposażona w bramki, klasy rozrysowane na ścieżce, kształtowanie rozwoju intelektualnego - tablice edukacyjne

c. młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym - zapewnienie atrakcyjnego miejsca do spotkań w gronie przyjaciół

Osoby dorosłe:
• zapewnienie wygodnego miejsca do odpoczynku w bliskości ze strefą malucha - zagwarantowanie opieki nad najmłodszymi
• ławki i siedziska- możliwość odpoczynku

Osoby starsze:
• zapewnienie spokojnego miejsca wypoczynku i rozmowy z sąsiadami - ławki w pewnym oddaleniu stref dla dzieci
•  miejsca do gry w szachy,
•  gazetnik- publiczny regał w formie drewnianej skrzynki jako propozycja wymiany książek, gazet pomiędzy lokalną społecznością

Własciciele psów:
• zagwarantowanie właścicielom czworonogów miejsca do wyprowadzenia psów - toaleta dla psów


Strefa malucha

W strefie malucha przewidziano dużą piaskownicę połączoną z drewnianą platformą, na której znajduje się kilka prostych konstrukcji do przechodzenia, przeskakiwania, wspinania i siedzenia. Ponadto platformę otoczono z dwóch stron pionowym deskowaniem pełniącym funkcjęwieszaków na zabawki. W pobliżu piaskownicy usytuowano takżedrewniane skrzynie wypełnione kasztanami, żołędziami, szyszkami, które mają dostarczać materiału do zabawy oraz pełnią funkcję edukacyjną. Część skrzyń napełniono ziemią, w której dzieci mogą hodować rośliny.


Strefa ruchu

Droga poprowadzona przez projektowany park osiedlowy pełni nie tylko funkcję komunikacyjną. Jest ona najważniejszym, intensywnie użytkowanym elementem całego założenia, dlatego zadbano, by była wzbogacona o dodatkowe atrakcje, jak na przykład wkomponowane w nawierzchnię kolorowe klasy. Drogę poszerzono także w wybranych miejscach, dzięki czemu wytworzyły się malutkie placyki z miejscami do siedzenia, z których można obserwować różne części parku czy zatrzymać się na krótką pogawędkę z sąsiadem.

Strefa handlu

To niewielki placyk, na którym zaprojektowano drewniane stoiska targowe. Wielu mieszkańców osiedla zgłosiło potrzebę stworzenia lokalnego ryneczku, na którym mogliby zakupić świeże owoce, warzywa czy sadzonki roślin na balkon. Na ten cel przewidziano dwa większe stoiska z zadaszeniem oraz drewniane regały i dużą ilość mobilnych skrzyni, w których można wystawiać towar na sprzedaż. Skrzynie mogą służyć także jako siedziska i być przenoszone na zlokalizowany tuż obok obszerny trawnik.
Strefa seniora

Obszar ten został nazwany strefą seniora, choć tak naprawdę może być użytkowany przez wszystkie grupy wiekowe. Stanowi niewielki placyk połączony bezpośrednio z drogą, dzięki czemu można się tu dostać szybko i z łatwością. Strefa seniora została wyposażona w stabilne siedziska oraz publicznyregał na książki i gazety, którymi mieszkańcy osiedla mogą się wzajemnie wymieniać. Dostarczana codziennie prasa ma zachęcać starszych do częstych odwiedzin osiedlowego parku.

Strefa jedzenia
i relaksu

Duży trawnik idealnie posłuży lokalnej społeczności, jako miejsce organizacji targów śniadaniowych, pikników i wylegiwania na słońcu. Trawnik - dotychczas zanieczyszczany przez psy i gołębie - zyskał nową funkcję, sprzyjającą zacieśnianiu relacji między mieszkańcami osiedla.

Strefa starszaka

Na wyposażenie strefy starszaka składają się: drewniany bujak, domek z systemem podestów, skrzyń i konstrukcji do przechodzenia i podobnyzestaw drewnianych sześcianów, służących do siedzenia, chodzenia po nich czy chowania się wewnątrz nich. Zaprojektowane konstrukcje równie dobrze posłużą jako siedziska dla rodziców.




2. Schody terenowe i ścieżka w Parku Szelągowskim w Poznaniu





3. Koncepcja zagospodarowania Parku Manitiusa w Poznaniu





4. Koncepcja obsadzenia potencjalnie nieczynnego torowiska na Placu Waryńskiego w Poznaniu



5. Edukacyjny ogród na dachu dla studentów Weterynarii







6. Projekt kawiarni samoobsługowej



7. Zieleń przy biurowcu w Poznaniu



2 komentarze:

  1. Cześć! Gratuluję świetnego bloga! Bardzo przyjemnie się go czyta, a także ogląda! W jakim programie zrobiłaś te świetne wizualizacje?
    Pozdrawiam,
    Ania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowna Aniu,
      bardzo dziękuję za pochlebne słowa! Aż chce się pisać! ;-)
      Wizualizacje to kombinacja głównie programów CAD-owskich, Corela i innych ;-)
      Pozdrawiam!

      Usuń