piątek, 22 stycznia 2016

Spojrzenie na ogrodnictwo przez różowe okulary czyli... Niezbędnik Ogrodniczki!

Moje Drogie Panie!

Wszystkie doświadczyłyśmy czym jest praca w ogrodzie.  Niezależnie czy pracujemy we własnym zielonym zakątku, czy też jesteśmy zawodowymi ogrodniczkami… nawet gdy jesteśmy projektantkami – również musimy upaść na kolana, by zbadać glebę i zinwentaryzować teren. Nasze ubrania i ciało są wciąż narażone na działanie wiatru, zimna, gorąca, kurzu... Ciężką pracę mogą nam ułatwić i zadbają o naszą ogrodniczą kondycję przedmioty oraz zabiegi i czynności, które wymieniłam poniżej.

Oto totalny must have przy pracy w ogrodzie! ;-)

1. Pożywne śniadanie
Niezależnie jakie stosujemy praktyki odżywiania, zawsze przed pracą w ogrodzie musimy zjeść pożywne śniadanie. Pamiętajmy, że to dla nas najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zadbajmy, aby był bogaty w białko, które da nam poczucie sytości i przyspieszy metabolizm, a także w błonnik i witaminy. Dzięki temu będziemy miały dużo siły i energii do aktywnego działania w terenie!



2. Spodnie
Kiedy zjemy już pożywne śniadanie, musimy przywdziać roboczy strój. Myślę, że najistotniejszym elementem ubioru są spodnie. Wiem to z własnych doświadczeń! Musimy wybrać takie, które będą dobrze leżały – nie będą się zsuwać i uciskać oraz będą posiadać dużo praktycznych kieszeni, w które możemy bez problemu wsunąć miarę, ołówek czy narzędzia. Doskonale sprawdzą się spodnie z szelkami, zwane przez nas powszechnie ogrodniczkami ;-)




gardengirl.co.uk



3. Rękawiczki
Skóra naszych dłoni jest szczególnie wrażliwa i zarazem najbardziej narażona na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych przy pracy w ogrodzie. Dlatego musimy bardzo dobrze ją ochronić. Rękawice nie mogą być jednak zbyt sztywne, grube i nieprzepuszczalne, gdyż cały czas musimy dobrze czuć wszystko co chwytamy w dłonie.



4. Obuwie ogrodowe
Obuwie jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia ogrodniczki. Tutaj przede wszystkim chodzi o ochronę naszych stóp przed kurzem, błotem, wilgotnymi roślinami, kamieniami. Utarło się, że w ogrodach nosimy gumiaki – wysokie kalosze lub popularne w ostatnich czasach kroksy ;-)





5. Kapelusz
Jeśli pracujemy wiele godzin na słońcu, koniecznie musimy zadbać o nakrycie głowy! Ja proponuję stereotypowy dla ogrodników słomiany kapelusz ;-)




6. Peleryna przeciwdeszczowa
Nie zawsze słonko przyświeca naszym pracom. Bywa, że musimy pracować w deszczu. Dlatego nasz ogrodowy niezbędnik koniecznie musimy wyposażyć w lekką, ortalionową pelerynę!



7. Nakolanniki
Odchwaszczanie, sadzenie roślin, budowa rabat – wszystkie te czynności wykonujemy na kolanach. Jeśli chcemy uniknąć bolesnych tego konsekwencji, stosujmy ochraniacze!



8. Notes i ołówek
Kochane! Zawsze miejmy przy sobie ulubiony notes i ołówek. Zapisujmy swoje uwagi odnośnie roślin, szkicujmy istniejące i planowane układy, wklejajmy zasuszone liście i kwiaty naszych ulubionych gatunków. Prowadźmy swój swoisty, ogrodniczy pamiętnik – niezależnie w jakiej formie. Niech notesowi zawsze towarzyszy ołówek – on w przeciwieństwie do pisaków i długopisów nigdy nas nie zawiedzie ;-)




9. Narzędzia
Narzędzia to przedłużenie naszych rąk. Muszą one być dobrze do nas dopasowane. Musimy je też naprawdę lubić, aby dobrze nam się pracowało. Mały zestaw narzędzi – sekator, łopatkę i ewentualną motyczkę czy grabie powinnyśmy mieć zawsze obok siebie. Nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie pobrać nam próbkę pędu czy gleby! Postawmy na żywą kolorystykę, aby rzucone w trawę były  zawsze dobrze widoczne ;-)



10. Środki przeciw insektom i kleszczom
Środki ochronne przeciwko ugryzieniom komarów czy kleszczy to podstawa przy pracach w ogrodzie. Owady potrafią bardzo skutecznie uprzykrzyć nam pobyt w terenie i pozostawić długotrwałe, swędzące ślady na naszym ciele. Niestety wiem co mówię – jestem uczulona na jad komarów, przeszłam boreliozę (chorobę powodowaną przez kleszcze) i zdecydowanie nie ułatwia mi to wykonywania zawodu. Dlatego Drogie Panie – zapobiegajcie!



11. Krem do rąk
Kochane. Podczas prac w ogrodzie dbajmy o dłonie regularnie. Dobrze wiemy, jak ciężko utrzymać nam piękną skórę na tej partii ciała, kiedy mamy ciągły kontakt z ziemią i wodą. Stan naszych paznokci także pozostawia wtedy wiele do życzenia. Ulubiony krem nawilżający pomoże nam odzyskać zdrowy wygląd rąk – które przecież są podstawowym narzędziem naszej pracy.




12. Wanna
A po długiej i ciężkiej pracy pośród zieleni? Jak dla mnie – tylko wanna! Piana, świece, wino,  dobra książka i muzyka... relaks… <3 Totalnie niezbędna część dnia każdej ogrodniczki! ;-)




A czy wy dodacie coś od siebie? ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz