poniedziałek, 18 stycznia 2016

Twój mały ogródek gdziekolwiek zechcesz

Czy miejsce roślin jest w ogrodzie? Oczywiście, że nie! Możemy je uprawiać wszędzie: w ramkach, w samochodach, na rowerach i własnej szyi! Nie wierzycie? Sami zobaczcie!

Natura obdarzyła nas hojnie bogactwem form szaty roślinnej, poczynając od gigantycznych sekwoi liczących kilka tysięcy lat, po roślinne skrzaty, osiągające maksymalnie parę centymetrów wysokości. To właśnie o nich chcę Wam dziś opowiedzieć i zachęcić Was do stworzenia własnego miniaturowego ogródka, WSZĘDZIE gdziekolwiek zechcecie!Wolno rosnące, maleńkie roślinki, którym wystarczy do życia odrobina ziemi i sporadyczne podlewanie reprezentowane są przede wszystkim przez domowe sukulenty. Sukulenty to rośliny posiadające zdolność do magazynowania wody w liściach i łodygach, przez co organy te są grube i mięsiste. Tę niezwykłą zdolność zyskały z powodu warunków w jakich naturalnie występują – ich siedliskiem są silnie nasłonecznione, gorące, skaliste i piaszczyste, ubogie w składniki pokarmowe gleby pustyń i półpustyń. Najbardziej popularne gatunki sukulentów są reprezentantami rodzin: gruboszowate (Crassulaceae), kaktusowate (Cactaceae), wilczomleczowate (Euphorbiaceae) czy agawowate (Agavaceae).

Abyśmy mogli je uprawiać z powodzeniem, wystarczy kilka prostych zabiegów i zasad, o których musimy pamiętać. A oto one:

1. Sukulenty kochają słońce – musimy zapewnić im go jak najwięcej

2. Woda jest im potrzebna jedynie w czasie intensywnego wzrostu, czyli wiosną. Latem, szczególnie w trakcie upałów! ograniczamy podlewanie, jesienią stopniowo go zaprzestajemy i zimą jedynie nawilżamy podłoże od czasu do czasu. Ziemia nie może być stale wilgotna – wskazane jest wręcz regularne przesuszanie

3. Podłoże musi być przepuszczalne – nie może to być żyzny czarnoziem! Możemy zakupić specjalne mieszanki ziemi do sukulentów i zmieszać je ze żwirkiem lub piaskiem

4. Sukulenty są roślinkami wolno rosnącymi, przyzwyczajonymi do ubogich gleb. Ich nawożenie nie jest konieczne

Jak widzicie uprawa sukulentów jest banalnie prosta! A teraz najważniejsza część wpisu, czyli wydające się wręcz niemożliwymi zastosowania sukulentowych ogródków!

1. Ogródek w samochodzie

Pierwszy raz zobaczyłam podobne zdjęcia na pewnym prześmiewczym portalu z żartami. Faktycznie – stosowanie kaktusów w zagłębieniu kokpitu może nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem dla pasażera przy potencjalnym wypadku samochodowym. Ale sama idea hodowania roślin w samochodzie wydała mi się po prostu genialna i chcę Wam ją pokazać! Jeśli nasze auto nie jest garażowane i większość czasu spędza na wolnym powietrzu, jest idealną szklarnią dla naszych roślinnych skrzatów. Zimą mogą być co prawda narażone na niskie temperatury, ale myślę, że pomysł wart jest poświęceń ;-) Można? Można!
2. Ogródek na rowerze
Jeśli jesteście aktywni rowerowo w okresie od wiosny do jesieni, bez problemu każdej Waszej wyprawie mogą towarzyszyć mali, zieloni przyjaciele. Wystarczy przyczepić malutkie doniczki/pojemniki etc. do ramy roweru (np. opaskami zaciskowymi, wszystko zależy od naszej pomysłowości) i wsiadać! Jak Wam się podoba? :-)3. Ogródek w ramce
Na pewno słyszeliście o zielonych ścianach (wertykalnych ogrodach). Są to bardzo efektowne założenia, ale również bardzo kosztowne. Jeżeli nie posiadamy środków na takie przedsięwzięcie, w prosty sposób możemy pocieszyć się własnoręcznie wykonanym żyjącym obrazem. Wystarczy drewniana skrzynka, dowolna ramka, podłoże do sukulentów i siatka na krety. Po obsadzeniu takiego obrazu musimy dać roślinom około miesiąc na zakorzenienie, potem możemy wieszać!goodshomedesign.com4. Ogródek na lodówce i metalowych powierzchniach płaskich
Kochani – w prosty sposób możemy stworzyć zieloną aranżację naszej lodówki, metalowej tablicy czy innych przedmiotów wykonanych z tego materiału. Do tego celu potrzebujemy korki po winie, magnesy, klej „wszystko klejący” i trochę podłoża. Wyżłobione korki możemy wykorzystać także jako mini doniczki i ustawić gdzie tylko zechcemy :-)
5. Ogródek w szklanej kuli
Kolejny z wielu pomysłów na niebanalną dekorację. Jeśli posiadacie w domu wolne miejsce, w którym możecie zawiesić ozdobne kule, to warto je jak najszybciej zapełnić. W ofercie wielu sklepów z wyposażeniem do domu czy na stronie allegro znajdziecie takie szklane bombki o różnych średnicach. Do tego odrobina żwiru i podłoża, naturalny sznurek i wiszący ogród gotowy! Oczywiście alternatywą są wszelkie naczynia szklane stojące, które możemy umieścić na szafkach, stołach, blatach etc.6. Ogródek na szyi
To wspaniała propozycja dla wszystkich Pań! Muszę przyznać, że kiedy zobaczyłam ten pomysł od razu postanowiłam, że sama stworzę dla siebie roślinny wisiorek ;-) Tutaj wszystko zależy od naszych upodobań i kreatywności. Pamiętajmy tylko aby żyjącego naszyjnika nie chować do szkatułki! ;-) Jak Wam się podoba?7. …?
Myślę, że te parę przytoczonych przykładów to tylko mała baza pomysłów, która zainspiruje nas nie do kilku, ale do setek pomysłów na wykorzystanie roślinnych skrzatów!

Na zakończenie wymieniam przykładowe gatunki roślinek, na których możemy oprzeć nasze mini-rozwiązania:
  • eszeweria
  • haworcja
  • starzec Rowleya
  • rozchodniki
  • rojniki
  • mulenbekia
  • fitonia
  • grubosz owalny
Znajdziemy je w większości sklepów ogrodniczych czy kwiaciarni prowadzących sprzedaż roślin domowych. Często pojawiają się w ofertach marketów budowlanych a nawet spożywczych.

A zatem: póki w zewnętrznych ogrodach panuje zima, twórzmy swoje pomysłowe miniaturki! Pokażmy wszystkim jak kochamy rośliny <3


1 komentarz: